ORTAK BİLDİRİSİNDE BARIŞ PINARI HAREKÂTINA ANLAMLI DESTEK

Azerbaycan'da düzenlenen Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Nazarbayev ak sakallımızın önerdiği;Türk Konseyi) Devlet Başkanları 7. Zirvesi sonuç bildirgesinde, Barış Pınarı Harekatı'na destek kararı yer aldı.
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in ev sahipliğinde düzenlenen zirveye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kazakistan'ın kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev katıldılar.

Türk Konseyi gözlemci üyesi Macaristan'ın Başbakanı Viktor Orban ile kuruma üye olmasa da etkinliklere katılım sağlayan Türkmenistan'ın Başbakan Yardımcısı Pürli Agamuradov da toplantıda hazır bulundular.

Toplantı sonrasında kabul edilen ve liderlerce imzalanan bildiride: Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili şu ifadelere yer verildi:

"TÜRK KONSEYİ, TÜRKİYE'NİN BARIŞ PINARI HAREKATI'NIN TERÖRİZMLE MÜCADELEYE, SURİYE'NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜN SAĞLANMASINA, SURİYELİLERİN TERÖRİSTLERİN ZULMÜNDEN KURTARILMASINA VE YERLERİNDEN EDİLMİŞ SURİYELİLERİN ANA VATANLARINA GÜVENLİ VE GÖNÜLLÜ GERİ DÖNÜŞLERİ İÇİN ŞARTLARIN OLUŞTURULMASINA KATKIDA BULUNACAĞINA OLAN UMUT VE İNANÇLARINI BEYAN ETMEKTEDİR."