Sakarya vilayetini gezdiriyor ve tanıtıyordum. O da bana Sakarya ile ilgili HAYALLERİ anlatıyordu.

Bu kişi, Orman misafirhanesinde kalıyor. Bazı akşamlar Kanal 54 tv ye çıkıyor… Olması gereken Sakarya’yı anlatıyordu.

Anlattıkları uzun şeylerdi. Güzel şeylerdi. 

Ben size BİLİŞİM VADİSİ işi neydi. Nasıl masal odu? Onu anlatayım.

Milliyetçi ÇİN Sakarya’daa; bir BİLİŞİM VADİSİ kurmak ister. Bizim Aga bu devletin Türkiyedeki tek temsilcisi.  Fahri konsolosu…

Bilindiği üzere BİLİŞİM VADİSİ’nde; BİLGİSAYARLARIN HAFIZA KARTLARI, yani ciğerleri yapılır. Ve bu vadiler dünyada az sayıdadırlar.

Agam; öncelikle bu BİLİŞİM VADİSİ işini kotarmanın peşinde. Sakarya devletini ikna eder. Sonu Vadisi diye biten bir şirket kurulur. Ve bu şirkete 12 bin dönüm arazi tahsis edilir. Nerede mi? Kaynarca turnalı, Büyükyanık köylerinin deniz tarafında. Longozun batısında.

Devlet hemen TURNALI köyünü Belediye yapmak için kolları sıvar. Maksat altyapı yatırımlarını çabuk yapmak için yasal zemini hazırlamaktır.

 O zaman belediye için gereken nüfus en az 2000 dir. Ama turnalıda bu kadar insan yok. Malum Türkçe yöntemlerle nüfus 2000 e tamamlanır. Ve hatta O köyden olan Çekmece Belediye Başkanı da Bir kasabaya yakışır okul binasını Turnalıya yaptırır. Öyle ya Köyü Belediye olacak…

Ne hikmet ise işler tıkırındayken gizli bir el TBMMeclisinden bir kanun geçirir ve belediye olma nüfus şartını 3000 e çıkarıverir. Tabii işler yatar.

Şirket batar ve TMSF ye devredilir. 

Ne hikmet ise: O havali -Dünyada yüzlerce benzeri bulunan “Muhteşem(!) Longoz uğruna- turizm sahası ilen erilir. Yani BİLİŞİM VADİSİ işi kışalanmıştır. Ayrıca sanayi kurulamaz. Sizlere sağlık.

Sene 1999… Deprem olmuştur. Yalovalı Yaşar okuyan bakandır. Ve bir Açıklama yapar. “ Bilişim vadisini Yalova’ya kuracağım.” Ama ne hikmet ise O da kuramaz.

O sıralar Ferizli Sanayi bölgesi kuruluş aşamasındır. Sanayicilerin dikkatini çekmiştir. Bizim Başkan Ahmet SOĞUK’u Kimya Sanayicileri derneği Pendik’e iftara çağırır.

Gazeteci sıfatımla ben de gittim. Dernek dairesinde otururken Başkanları bize; “Artık buralarda yeni Sanayi Bölgeleri kurmak yasak. Sadece bir yer var. Orayı Sayın Tayyip EDOĞAN, BİLİŞİM VADİSİ’ne ayırmış. Gebze’de 3 bin dönüme yakın bir yer. “ dedi ve eliyle duvardaki haritayı işaret etti. Baktım yeşile boyanmış bir yer.

Kafamda bir kıvılcım çaktı. Sakarya’da olmadı. Yalova yakalayamadı amma; devlet bu işin yakasını bırakmıyor. Çok sevinmiştim.

Ne demek bilgisayar çipslerini sıfırdan yapacak bir yer… Dünyada böyle birkaç yer var. Bir de Sayın Erdoğan’a saygım müthiş arttı. “ Bu uşakta iş var. “ dedim.

Sene 2015…  Ataşehir’de inşaat depocusuyum. Mevzuyu anlattığım bir dost telefon etti. Ve:”Hoca bugün Gebze’de BİLİŞİM VADİSİ’nin açılışı var dedi. Sevindim göklere uçtum. Basından habersiz açmışlar.

Sakarya’ya nasip olmadı. Eğer olsaydı Tomofil buradan tanıtılırdı. Belki de burada kurulurdu fabrikası. Baluk kaçtı…

Bu masalın sonu böyle. Yine Sayın REİS. Ferizli 2. Sanayi bölgesini kurduğu zaman iki defa göklere uçtum. Birincisi bu yalandan turizm bölgesi safsatası yırtıldı. İkincisi de Ferizli’miz bir sanayi bölgesi daha kazandı.

Ama eğer o zaman Sakarya  ekabirleri bu olaya sahip çıksalardı ve BİLİŞİM VADİSİ Turnalıya kurulsaydı ne güzel olurdu… Şimdi ortada bir SAKARYA MASALI var. Gebzede BİLİŞİM VADİSİ… Bursa Gemlik’te de tomofil fabrikası…