1980 yılında olmayan FERİZLİ ORTAOKULU matematik öğretmenliğine atanmıştım. Okul henüz açılmamıştı.

Burası Kurtarılmış bölge idi.

İlkokul öğrencilerinin ellerinde ders kitabı yoktu. İranlı komünist BEHRENGİ’ nin yazdığı KÜÇÜK KARA BALIK, ve İsmail UYAROĞLU’nun yazdığı BİR LİRANIN İKİ GÜNLÜĞÜ adlarında iki tane kitap vardı. Tüm sınıflardan öğrencilerin ellerinde.  

Halkım sinmişti. Ben halkıma selam verince bana sanki büyük bir lütufta bulunmuşum gibi "çok-çok sağol!" diyorlardı.

Sonra Dostum Fikret KAPTAN  dedi ki; bize selam veren ilk öğretmen sensin. Afalladım. Merak eden sorsun. Fikret'in Başı sağ.

Ve O zamanki öğretmenler; ortaokulu -Faşist yuvası yapacaklar diye- açtırmak istemiyorlardı. Bana posta bile kurdular. Göğüsledik…

Rahmetli  CEBBAR MAZLUM’dan  Allah (cc) razı olsun. Beni arkaladı. 

 Faşist diye damgalamışlardı zatımı. Sağcılar gık diyemiyorlardı. Benim kimse umurumda değildi. Bildiğimi okuyordum ve bir an evvel okulu kurmağa çalışıyordum.

İşe koyuldum. Ve bu yöredeki yüksekokul mezunlarını araştırdım. Bir eczacı, üç branş öğretmeni, bin din kültürü öğretmeni ve bir de orman mühendisi vardı. Koca havalide başka yüksekokul mezunu yok.

Yıllar yılları kovaladı. Halkımla el ele verdik ve okullar geliştirdik. Meslek lisesi, normal lise, Super lise … Derken bu güne gelindi. İlçede bir sürü lise var. Yığınla mühendis var. Ekrem YÜCE'ye bize iş bulur musun dediler.

Bu gün belediyede yeni seçilenlerin toplantısına gittim. Baktım Meclis toplantısında kürsüye üç mühendis oturmuş. Birisi başkan ikisi katip. Şükrettim. Ve gözlerim yaşardı sevincimden.

Çaktırmadan kaçtım. Sonra aklım başıma geldi. Bu sevincimi siz okurlarımla  paylaşmasam ayıp olur diye düşündüm. Ve bu yazıyı yazdım.

Önceki yöneticilerimiz de elbettki; saygın ve akıllı insanlardı. Hepsini çok-çok iyi tanırım. Onlardır ki: Söğütlüyü sollamış ve Ferizliyi İlçe yapmış... İki adet sanayi bölgesi... Hastanesi Fakültesiyle " Rahmetli Fehmi AGAM'ın deyimiyle; "Köy kasabası FERiZLİ'"yi kuzeyin yıldızı yapmışlardı.

Bu kadronun devraldığı çıta bayağı yüksektir. Ama başaracaklarına inanıyorum. Dua bizden gayet onlardan. Vira bismillah. Adalet rehberleri olsun.