Dün OSB de düzenlenen törene; Milli Savunma Bakan Yardımcımız Sn. Muhsin Dere, Sakarya Valisi Sn. Ahmet Hamdi NAYIR,Ferizli Kaymakamı Sn. Bahattin Alp ARSLANKÖYLÜ,  Ferizli Blediye Başkanıu Sn. İsmail GÜNDOĞD,U çok sayıda devlet erkanı,siyasiler ve işçiler katıldılar.

Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Öztreyler fabrikasının savunma sanayimiz için tamamen Yerli ve Milli olarak ürettiği 72 adet Tank Taşıyıcı AraçcınTeslim Töreni gerçekleşti.

Bu taşıyıcıların bazı Özellikleri şöyle:

Araç römorku ile 125 yüklü ağırlığında, 70 ton  taşıma kapasitesi var. Üzerine arızalı tankı çekebilmek için 70 ton kapasiteli çekme vinci ve kendini kurtarma vinci var. 

 "950 kilometre yol kat edebiliyor" Römorku ile yüzde 30 dik meyile tırmanabilen ve 75 santimetre derinliğindeki sudan geçebilen taşıyıcılar, 90 kilometre hıza kadar çıkabiliyor.

 Tam dolu yakıt tanklarıyla 950 kilometre yol gidiyor. 

Aracın üzerinde 620 beygir gücünde 2 bin 720 Nm tork kapasiteli dizel motor ve buna uyumlu 7 ileri 1 geri vitesli tam otomatik şanzıman mevcut. 

Fren sistemi havalı ve kampanalı tip olan araçta, EBS sistemli çekicilerin ayrıca motor freni ve retarder yavaşlatma sistemi bulunuyor.

  Sürücü kabini için modern "Tuğra Kabini" esas alınarak, 4 noktadan süspansiyonu ile sınıfının en genişlerinden olan araç, aynı anda 4 kişinin oturabildiği tank taşıyıcılarda ayrıca

yatak, kabin içi ek ısıtma sistemi ve klima ile donatıldı.

 Römorkunda 1 tankı ve 2 zırhlı muharebe aracını taşıyabiliyor

Yerli ve milli imkanlarla hayata geçirilen ve Türkiye'nin savunma sanayisi açısından stratejik öneme haiz tank taşıyıcı araçların çekici bileşeni BMC tarafından İzmir'deki üretim tesislerinde, treyler (römork) bileşeni de Öztreyler tarafından Ferizli ilçesindeki tesislerde üretildi.

Savunma sanayimizin gücüne güç katacak bu araçların tamamen yerli olması ve ilçemizde üretilmesi bizleri gururlandırdı. Ülkemize ve milletimize hayırlı olsun. 

2