Bu yıl, 15 TEMMUZ HAİN DARBE İSYANININ 3. yıldönümü yine yurt çapında anıldı.

Her yurt köşesi kendince bir anma programı düzenledi. DEMOKRASİ MEYDANLARINDA, salonlarda toplanıldı. Konuşmalar... Konserler... Mevlitler...Çeşitli yarışmalar... Spor  turnuvaları... Herkes kendi heyecanının çapında merasimler yaptı. Her kesimden halk meydanları doldurdu. Her yerden haykırıldı. " DARBEYE GEÇİT YOK! KAHROLSUN FETÖ!"

BU BİRLİK VE BARABERLİK YAŞANTILARININ ASIL MAKSADI:

1- Bu anmalar vasitasıyla toplumun  birlik beraberlik ve milli - manevi duygularını pekiştirmek.

2- Geriden gelen genç nesile bir takım milli değerleri aşılamak.

3- Toplumu gerçeği ile yüzleştirip; zalimlere karşı saflarını sıklaştırmak.

4- Cemiyeti ortak hedefe yöneltip BİRLİK RUHUNU pekiştirmek.

5- Dosta gönenç, düşmana gözdağı vermektir.

Bu faydalı yaşantılar daha da sayılabilir.

BU GÖREV ÖNCELİKLE TOPLUMUN ÖRGÜTLÜ KESİMLERİNİNDİR. KİMDİR BU ÖRGÜTLÜ KESİMLER?

a- Genel devlet kurumları. Okullar...

b- Yerel yönetimler. Belediyeler, muhtarlıklar...

c- Sivil toplum örgütleri. Partiler. Odalar ( Esnaf, ticaret, ziraat, v.b.), Spor klupleri, dernekler.

d- Ekabir vatandaşlar. Son zamanlarda  bunlara Kanaat önderi diyorlar.

Şimdi bu açıdan bir Bakalım. FERİZLİDE 15 TEMMUZ kutlama durumuna

1- Bayraklar neşeli asılmadı. Zaten bayramdan öncekiler indirilmemişti. ( "Fetöcüler ne derler?" kaygısı olduğunu sanmıyorum. zira 19 mayısta da aynıydı.)

2- Önceden tüm toplum kesimlerini ve yaş dönemlerini kapsayan bir anma planı yapılmadı. ( 15 TEMMUZ 2016 akşamı 7 den 70 herkes bay- bayan meydanda sabahladık. küçükler kaldırımlarda uyukladı.) ANMA  ETKİNLİĞİ diye yapılanlara bakarsak vaziyeti anlarız.

3- Kaymakamlık öğlen namazında merkez camide bir mevlit okuttu. ŞEHİTLERİMİZ'in  ruhu için. Ve mezarlıkta Kur'an tilaveti. Allah Kabul etsin. İyi-güzel de... Kaç vatandaş etkilendi?

BEN gazeteciyim DUYMADIM. vatandaş DUYDU MU? (sosyal medya diye ayyuka çıkardığınız şey kimin elindedir. ve ne maksatla kullanılıyor?) 

Sonra bu toplumda öğle namazına gidenlerin haricindeki insanlarımız... Bayanlar, çocuklar... Namaza gitmeyenler...Bizim kardeşimiz değiller mi? Hedef kitle kapsayıcı olmalıydı.

4- Belediye bir futbol turnuvası düzenlemiş. OLGUNLAR... 35 yaşın üstü. Küçükler niye devre dışı? O da basına duyurmamış. Bedava yazıyoruz. Duyduk ve yazdık. 22 takım katılacaktı. niye 12 ye indi?

Sakın ilgisizlik olmasın? Zira; turnuvanın saat 19.00 daki açılış maçına idarecilerin asilleri tenezzül buyurmadılar. Vekilleri gönderdiler. Asillerin bir 15- 20 dakikalarına değmedi mi bu iş ? ( yoksa mesai dışında çalışmak mı zor?)

5- SİVİL TOPLUMCULAR YA SİZ. DEMOKRASİ MEYDANINDA ÇIKMADI SESİNİZ. BİR ÇİÇEK BİLE KOYAMADINIZ. 

Oysa 1402 Ankara savaşında yenilen  devlet; başsız kalınca esnaflar; 10 yıl koca imparatorluğu yönetmişlerdi. Aama onlara ahi derlerdi. Bizim anlı şanlı sivil toplumcularımız neredeydi? Partilerimiz neredeydi? Ocaklar, bucaklar... Küçük bir dükkan açılışında boylar gösteriliyor. Burada da gösterilseydi fena mı olurdu?

AKÇUKUR İiMAMININ GÖZLERİNDEN ÖPERİM. Diğer imamların da... İş onların boynuna kaldı. Bir da çocukların. Öğretmenler... Akademisyenler? Sizin bu topluma karşı sorumluluklarınız yok mu?

Bakınız! Kocaali İlçesinin anma proğramı; bundan sonrası için örnek alınabilir. 1000 km den Türkiye’nin sayılı bilim adamını getirdiler. Pr. Dr. MEHMET ÇELİK... Bir buçuk saat nefis bir konferans verdi. 15 Temmuzların tarihi seyrini anlattı. 7 den 70 e  binlerce Kocaali halkı da meydanda zevkle dinlediler.

DİĞER İLÇELERİN ÇOĞU ADAPAZARINA GİTME KOLAYCILIĞINA KAÇTI. KENDİ İNSANLARINA NE VERDİLER?

Demem odur ki: Herkes şapkasını önüne koysun ve düşünsün. Böyle tavırlar FETÖ cüleri şimartır.