FERİZLİYİ KAVRAYAMAYAN YÖNETİCİLERE 1. DERS

1-      Kuzey Sakarya; Afrika’nın Doğu Avrupa’ya açılan kapısıdır. Karasu’ya 2. Bir liman daha yapılacaktır. Bizim Ertan CİMBAT kardeşimiz boşuna demiyor: “ Ferizli denize açılsın.” Diye.

2-      Ferizli bu Kuzey Sakarya’nın “KAPTAN KÖŞKÜDÜR.”

3-      20. Yıldönümü yaşadığımız deprem afatı olunca devlet; ciddi- ciddi il merkezi yapacak yer aradı. Zira Adapazarı liğ denizinde 4 metre batmıştı.

Bu yerlerden ilki Ferizliydi. Devrin Cumhur başkanı Süleyman Demirel, iki defa helikopterle havadan ferizli’yi inceledi. Ben o zaman ZELZELE KAYMAKAMI idim. Devlet benden bir buçuk milyonluk bir şehir yerleşim taslağı hazırlatıp göndermemi istedi. Belediye bana sağırdı. Teknik eleman yoktu ve vakit dardı. Çevreyi iyi tanıyordum. Kendim hazırladım. İkiyle beş km aralı 25 bin nüfuslu şehirciklerden oluşmuş bir Merkez. Doğayı zorlamıyoruz. Abdurrezzak – Kızılca ali arasına hava alan. Devlet ciddi-ciddi jeoloji raporları hazırlattı.

Amma Ferizli sahipsizdi... Başkan beş polis korumasıyla kendi derdinde... Müdürler koltuk ve çadır sevdasında... Bizi de dinlemem işaretleri…

Damlık çimenini Dünya Bankası Heyeti gece geziyor. 20 bin konut yeri arıyorlar. Çimen sofrası kurmuş sarhoşların saldırısına uğruyorlar. (  Vali yardımcısı ve kaymakam İbrahim ÖZÇİMEN de  orada ) adamlar apar topar kaçmışlar…

Derken Arsa mafyasının Karamanda yer kapattığını duyuyoruz. Biz de ise kiralar iki kat artmış. Yerin dönümü fırlamış. 15 kat artmış.

Sakarya basını Ferizliyi dağbaşı yaptı. Arşivler orda bakın. Oysa çorbayı burada içiyorlardı.

Ve Bayındırlık bakanı Koray Aydın geliyor… Adapazarı’nın altın anahtarı takdim.

% 40  zemin sağlamlığı olan Karaman’a evet. % 65 sağlam Ferizli’Ye hayır.

Bu anlattıklarımın belgeleri devlet arşivinde var. Yine 0,70 le çarparak anlatıyorum. İşte O zamandan beri Gazeteci EROL kardeşime kırgınım. İnsan Ferizli lehine bir yazı… Ve gazete çıkaracaksın diye hayıflanıyorum.

FERİZLİ BU FERİZLİDİR. ( GELELİM SADEDE.)

 Gerçekten de Kuzey Sakarya’nın Kaptan köşküdür. A) En büyük büyümeyi yaptı. Ne demek 33 tane yapsatçı müteahhit.  B) Okullaşmada önde. C) (Hastane Yönetimin basiretsizliğine rağmen) Sağlıkta öyle. D) tıkır-tıkır çalışan bir sanayi çarşısı var.

BU YÜZDEN FERİZLİ FETO’CULARIN DA ÖNEM VERDİKLERİ BİR YERDİR.

Elbette Devlet bunu bilir. Ama son günlerde görülüyor ki: Bazı idarecilerimiz işin ciddiyetini anlamamişlar. ( Dileğim o dur. Ama vaziyet de bağa sarmayi.)

Sanat okulu lise olurken başrollerde idim. Benim lise Derneğim işleri yürüttü. Devlet dedi Ki: “Buraya öğrenci yurdu yapın. Meslek lisesini açayım. Yoksa cemaat yurtları öğrencileri afsunlar.” Nazmi ÇENGEL agam bilir yurdu yaptırdılar bize… Halen açık.  

15 TEMMUZ FETOCU İSYANI olunca mahkeme Ferizlideki FETO binasına elkoydu.

Orayı Kız İmama- Hatip yurdu yaptılar. Güzel oldu. Taa Süngütten öğrenci vardı. Köylü kızları orada kalıp okuyordu.

Binanin bir kısmı boştu. Milli Eğitim Müdürü Ş.SEVİÇ milli eğitimi oraya taşıdı. Bu kadar vatan hainliği deliline rağmen; Hiçbiri pişman olmayan FETOCULAR huylandılar. Ve ŞÜKRÜ'yü FETO vari bir tuzakla yediler.

Çok da sevindiler. Sevinçleri FESE taştı. Ve binayı geri alma operasyonu hızlandı.

Seçimden sonra Vites büyüttüler. Zira: Etrafında fır döndükleri yeni büyük yönetici. ileri derecede iyi niyetliydi. ( niyetin anormalitesi tetkikini gerektirdiği için izlemeğe devam ediyoruz. Vatan adına, millet adına…)

Benim önceden alıp da pusuya yattığım bir istihbaratı. Kardeşim ERTAN CİMBAT da almış. Ve yazmış. (O binadaki kız yurdu kapatılacak. Sodam’a verilecek.)

Konu ile ilgili bir heyet; Bay Milli Eğitim Müdürü ile görüşüyor. Onlara müdür:” masraf … öğrenci az…” havası çalıyor. Heyet ikna olmuş ayağına atıyor.

Ertan’ın Yazdıkları doğru. Çarpmanın sağlaması yapılmış.

Ferizli Milli Eğitim Müdürü bu yurdu öğrenci azlığından kapatmayı düşünüyormuş. Halen 12 öğrenci varmış. (Kayıtlarda gelecekleri hesaplamıyor. Ferizlide Devletin kız yurdu var diye duyuru yapmıyor.Ferizlinin KUZEYİN KAPTAN KÖŞKÜ olduğundan haberi yok. FETO ile sıcak savaşın sürdüğünü haberlerde her gün duyuyor  mu?“Personel masrafı fazla…kem-küm.)

ERTAN kardeşimiz. olayı yazınca da bay milli Eğitim müdürü. -Hucurat Suresinden ayeti de anarak- inkar notu yazmak cihetine gidiyor. Bay müdür! Aynı haberi birbirinden habersiz üç kişi getirirse: Bu en güvenilir haberdir. Öğren. Bu da Hucurat suresinin tefsirlerinin çoğunda vardır.

BAY MÜDÜRE TAVSİYEM (senin işin yeni ana okulunu açmak olmalıydı.) DERHAL ve USULCA İSTİFA

YURDU KİMSE KAPATAMAZ. O KIZÇOCUKLARIN AHI VAR. BEN BU YIL FERİZLİ YURDUNA GİDER OKURUM DİYEN BİR TEK KIZ BİLE devletin masrafını karşılar.

Ötesini sonra yazarız. Ertan kardeşimin yazısının altına imzami atıyorum. ( haburda iht. Naneli yoksa yayınlayacaktım. Hem SAKARYA AHBAR linkine girin okuyun.

Benim sevgili okurum. Öncelikle memleketteyim ve olayların beklenmeyen gelişimi karşısında bır süre daha burdayım.

FERİZLİDEGÜNDEM in ağust sayısı gecikti. Allah akılsızkafaları FETOCUların şerrinden korusun.

mehmetaliusta

Not: Bu müdüre hoşgeldin demedim. Yazmadım. Getirilişinden de haberim yok. Meral edenlere... Geçen onyılda ben belediyeye EĞİTİM konusunda sadece Sükrüyü göreve getirin dedim.