Söğütlü Belediye Başkanı Koray Oktay Özten, İlçe Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, 35. Geleneksel Söğütlü Festivali Yağlı Güreşleri Ağası Semih Güngör, ilçe protokolü, güreşçiler ve çok sayıda misafirin katılım sağladığı programda ilimizin basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Programdaki konuşmalarında  Başkan Özten;  "Tarihimizin en önemli dönüm noktalarından 15 Temmuz demokrasi zaferimizin 3. yıl dönümünü gurur ve coşkuyla hep birlikte yaşıyoruz. Bu hain saldırı karşısında kendilerini tanklara, uçaklara, helikopterlere ve silahlara siper eden, iradesini zorbalara teslim etmeyen aziz milletimizi ve gazilerimizi şükranla anıyor, tüm şehitlerimize  Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyorum.” dedi.

12 Temmuz akşamı Komando Tugaylarımızla “Pençe-2 Operasyon Planı” çerçevesinde, tespit edilen farklı bir bölgede yeni bir harekât başlatıldı. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz hem sınır içinde hem sınır dışında vatanımızın bütünlüğü ve birliği için kahramanca mücadele ederken bizlerin müzikli eğlenceler içinde olması doğru olmayacağı için yaptığımız istişareler doğrultusunda festival programında yer alan konserlerimizi ileri bir tarihe aldık.

 Festivalimizdeki güreşler dahil tüm etkinlerimiz ücretsizdir.

Festivalimiz, 18 Temmuz Perşembe günü belediye önünden festival alanına kortej yürüyüşü ile başlamaktadır. Akabinde en iyi cins hayvan yarışması ödül töreni yapılıp sonrasında birçok firmanın katılım sağladığı tarım aletleri fuarı açılışı yapılacaktır. Perşembe akşamı ise çocuklarımız için çocuk tiyatrosu gösterimi çocuklarımızın beğenisine sunulacaktır.

Festivalin ikinci günü, 19 Temmuz Cuma :

Öğlenden sonra bisiklet etkinliği yapılıp çekilişle hediyeler verilecektir. Gençlerimize yönelik geleneksel okçuluk yarışması düzenlenecektir. Ardından ilçemiz mahalleri arasında düzenlediğimiz dostluk turnuvası ödül töreni gerçekleştirilecektir. Ödül töreninin ardından nostalji film gecesiyle açık havada film izleme keyfini hep birlikte yaşayacağız.

Festivalimizin 3 günü, 20 Temmuz Cumartesi:

Sabah saat 09:00 da Akgöl millet bahçesinde trap atışları yarışması yapılacak, öğlen ise özellikle ilçemiz bayanların yoğun ilgi gösterdiği yöresel tatlarımızın yarıştığı ödüllü yemek yarışması gerçekleştirilerek ödülleri takdim edilecektir.

Festivalimizin finali ise 21 Temmuz Pazar günü tarihi Kırkpınar güreşlerinin rövanşı sayılan yağlı pehlivan güreşlerimiz; Kırkpınar'dan sonra ülkemizin en önemli er meydanlarından Söğütlü Er Meydanında yeni adıyla Kırkpınar yağlı güreşlerinde uzun yıllar Başcazgırlık yapmış,  ilçemizin değerli büyüklerinden Cazgır Osman abimizin adını verdiğimiz “Söğütlü Cazgır Osman Er Meydanı” ında gerçekleştirilecektir. Ayrıca pazar günü 2020 güreş ağası seçimi yapılacaktır.”dedi.

  KATILACAK BAŞ PEHLİVANLAR

1. Recep Kara  (2004, 2007, 2008, 2016 Kırkpınar başpehlivanı)

2. Salih Erinç – Samsun          3. Nedim Gürel – Kocaeli

4. Abdullah Güngör  Samsun  5. Süleyman Aykırı – Sakarya

6. Ümit Balta – Sakarya          7. Mahmut Kavakçı – Sakarya

8. Şaban Yılmaz – 2003 yılı Kırkpınar Başpehlivanı

9. Nadir Takı  - Ordu    10. Murat Gençtürk – Çorum

11. Özkan Yılmaz – 2019 yılı ba altı 1. ‘si

12. Kaan Kaya  Kocaeli    13. Arif Akın – Kocaeli

14. Erkan Ertan – Kocaeli    15. Semih Turgut – Kocaeli

16. Güngör Ekin  Kocaeli  17. Murat Aydoğdu  Bursa

18. Hüseyin İyican – İzmir  19. İbrahim Katkıcı – Ordu

20. Ertuğrul Dağdeviren – Balıksir

21. Yalçın Öncül – 2019 yılı Baş altı 2.’sş

22. Onur Şener – İzmir

23. Yıldıray Akın – 2019 yılı baş altı 3.’sü

24. Menderes Saltık 2019 yılı baş altı 3.’sü

25. Gökhan Arıcı – Kocaeli 

26. Hüseyin Gümüşalan – Kocaeli

 Baş altı boyunda 35 pehlivan

Büyük orta 45 Pehlivan

Diğer boylarda 250 pehlivan