Bugün hesabiyle emeklı olan Ali HARBİ; Keban Lisesinde başladığı Okul Müdürlüğünü, kesintisiz 7 lisede sürdürdü... Ve İlçemiz Borsa İstanbul Recepbey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürlüğünden emekli oldu. Kendisi anlatsın hikayesini:

"Evet eğitim yollarında geçen bir ömür... Nasıl söylesem?  Diye düşündüm. En kısa yol: “İlk fotoğraf, son fotoğraf” arasında gideyim dedim."

"Yıl 1981 Haziran, Elazığ Keban Lisesinde genç bir öğretmen olarak göreve başladım. Bugün 40 yılı doldurarak ( önceden de bir yıla yakın hizmetim var) emekliye ayrıldım."

"Geçen zaman içinde eğitimin her kademesinde görev yaptım. Geçen zaman içinde yüzlerce öğrenci elimizden geçti. Hangi daireye gitsem, hangi iş yerine gitsem; orada yetki almış vatana millete hizmet yolunda çalışan öğrencilerimle karşılaştım. Bunları gördükçe azmim enerjim bir okadar daha artıyordu."

"Nihayet yolun sonuna geldik. Şimdiye kadar yedi lisede müdürlük ve öğretmenlik yaptım. Arkada yığınla öğrenci, öğretmen ve güzel hatıralar bıraktım. Şimdi beraber çalıştığım öğretmen arkadaşlarıma ve yüzlerce öğrencime veda ediyor ve Allaha ısmarladık diyorum. Şimdi ben emekli bir öğretmenim."

 YORUM:1980 martında Ferizlide göreve başladığımda tanıdım Ali kardeşimi. Civarın çok az üniversite bitirmiş kişilerinden biriydi.

Derken 1981 de Keban Lisesinde başladı mesleğe. Müdür oldu. Ve o Müdürlük yaftasını şerfiyle ve layığıyla 40 yıla yakın bir zaman kesintisiz taşıdı. Nemutlu O'na...

7 Lisede müdürlük yaptı. İlçemizde benden sonra Şehit hakan Bayram Lisesi Müdürü oldu. Derken Fikret İsmet Aktekin Anadolu Lisesini kurdu. Sonunda Adapazarı Kız Meslek müdürlüğünden tekrar Aktekin'e döndü. Oradan da şimdiki Recepbey'e.

Ali kardeşimden; ne devlet ehli ne de veliler nezdinde bir şikayet duymadım. Öğrenciler zaten hep memnun... Öğretmenler mi? Çıt yok.

Tereyağından kıl çeker gibi müdürlük yaptı. Ve şerefiyle bitirdi çok sevdiği işini.

Kendisini tebrik eder mutluluklar dilerim. Her faniye nasıbolmaz.