OSB yayınlarında olduğu gibi halkımın kafasını bulandırmasın diye durumu açıklayalım dedim.
Sakarya Ak Parti Milletvekili ve Genel Başkan yardımcısı Ali İhsan YAVUZ, Bolu'da savunma sanayii konusunda Partisinin yaptıklarını anlatırken: Aynen:
"Kocaali ve Karasu'nun tüm fındığını toplasak ve gemiyle Almanya'ya göndersek bir tane tank alamıyoruz. Tank o demek. " dedi.

Tank savunmanın temel taşıdır. Elbett ki: Fındık da bizim rızkımızdır. Zaten Yavuz, tanki en iyi bildiğimiz şeyle anlatıyor. Yoksa fındığı niye yersin.
Dikkat: "tank o demek." diyor yani tankın fiyatını tarifliyor. Sözü tam okuyalım.
Bu söyleyiş; halkı, bilmediği bir konuda fikir sahibi yapmak için başvurulan bir örnekleme yoludur. Pek bilinmeyen tank fıyatının ne kadar yüksek olduğunu anlatır. Yoksa kimseyi aşağılamaz.
Bizim Büyük düşünürün "Türkçe Bilgisi " yetmeyebilir de; -çaktırmadan- desteklediği partinin il başkanına ne demeli. O da atıyor.
Benim niyetim Sayın YAVUZ'u savunmak değil, hatta Büyük Düşünürü ve de il başkanını yermek hiç değildir.
Amacım, Toplumun önünde gezen kişilerin topluma karşı bir takım sorumlulukları olduğunu hatırlatmaktır. Yok öyle ucuz yoldan particilik yapacağım diye türkçeyi laçkalaştırmak.
Bir zamanlar bir sayın Cumhurbaşkanımız: "Bir gemi pamuk gönderiyorsunuz. Guverteye bir makina koyup geri çeviriyorlar." demişti. Maksadı sanayii teşvik etmekti. Yoksa bu söze pamuk çiftçisi alınmadı.
Gelelim bu önde gezen kardeşlerimizin sorumsuzluğuna:

Bir defa Karasu ve Kocaali'nin fındık üretimi ortalama 25- 30 bin ton civarındadır. Ve bu yıl ki fiyat ile kilosu: 2,67 dolardır. (Eylül 2019).

Tank fiyatlarına gelince: Bir tankın bahası; 2.5 milyon dolar ile 15 milyon dolar arasında değişmektedir. Bir zamanlar bize Leopar tanklarını 50 milyon dolardan satıyorlardı. Bunu da unutmayalım.
A.İhsan Bey Bu milli meselede duyduğu haklı heyecanla biraz abartmiş olabilir.
Var mı içinizde tank üretmemizden heyecan duymayan. Alman bas-bas bağırmadı mı ?" Benden aldığın tankla teröriste vuramazsın" diye
Fındık gerçeğine gelince: 2000 lerde, Fındık sökme zamanı militanlık yapmış biri olarak söylüyorum. O zaman bu kardeşlerimizden hiç biri fındığın yanında deyillerdi. Biz köylüyü mahkemeye git diye teşvik ederken. Bize karşı "Köylüyü söğüşlüyorlar." propagandasını yapıyorlardı. Oysa biz, dava dilekçesini köylüye bedava veriyorduk.
Sonra devran döndü. Militanlardan biri Ak Parti Milletvekili oldu. Diğeri Belediye Başkanı... Ak Parti İktidara geldi ve fındığı kökleştirdi. Nasıl mı?
1- 2-B ayağna köylüye tapu verdi. Millet rahatladı.
2- Sökme işi kalktı. Fındığa 170 tl/ dönüm ürün desteği verdi.
3- Fiyatlar hiçbir sene 2,35 dolar/ kg ın altına düşmedi.
Bu güzellikleri yapan bir partinin idarecisine böyle mesnetsiz mevzularla saldırmak ancak bizim Büyük Düşünür ve partisinin işidir.
İnsan bulunduğu konumu bir tartar. Ve lam - lum atmaz.