Törene; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, AK Parti Genel başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, milletvekilleri, sendikacılar, Çeşitli kuruluşların başkan ve yöneticileri, kalabalık basın ordusu, fabrika çalışanları ve aileleri katıldı.

Törende konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: "Bu gün tarihi bir gün yaşıyoruz. Milli elektrikli tren mayıs sonunda raylara indi. Bugün de fabrika testlerine başlandık. Fabrika testlerinin ardından ağustos sonunda yol testlerine geçeceğiz."
"Bu tren; Türkiye'nin Milli Teknoloji Hamlesi yolunda katettiği mesafenin bir nişanesidir. " dedi.

Ve :"Yeni tip koronavirüs ( Kovid-19) sürecine rağmen TÜVASAŞ'ın emekçilerinin önlemlerini alıp gece gündüz çalışmaya devam ettiğini dile getirdi ve kendilerine teşekkür etti.

Milli elektrikli tren birçok yenilik taşıyor. Alüminyum gövde. 160 km /saat hız. İthallerine göre % 20 daha ucuz. Yerlilik oranı yüksek. Tasarım proje... Hepsi bizim insanımızın.

Trenin beyni olan cer sistemi ile tren kontrol ve izleme sistemi; Aselsan'la birlikte geliştirilmiş.

Bakan Varank; "Dünya raylı sistemler sektöründe Türkiye'yi  küresel bir oyuncu yapmayı hedefliyoruz. Türkiye raylı sistemlerde büyük bir potansiyele sahiptir."

"Şunu çok açık ifade etmek istiyorum; topyekün kalkınma için yerliliği ve milliliği olmazsa olmaz bir ilke olarak kabul etmek, yerli firmalara sahip çıkmak gerekiyor."

"Bundan sonraki hedef, 200 kilometrenin üstüne çıkan Yüksek Hızlı Tren setlerini üretmek." dedi."

Ve milli tern raylar üzerinde yürüdü.