İlçemizin yetiştirdiği değerlerden Nalköylü  Mustafa:

1953 te doğdu. Profesör doktor oldu. Rektör oldu. Türk Dünyası Ak Sakallılar başkanı oldu. Kültür Bakanlığı Müsteşarlığı ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği, 2 dönem Sakarya milletvekilliği yaptı ve nihayet emekli…

Boş durmuyor Nalköylü Mustafa. BİR MUHACİR KÖYÜNÜN HİKÂYESİ NALKÖYÜ' nü yazdı. İnşallah Ferizli'yi de yazacak.

Alışılmışın dışıda güzel bir eser. Rumeli göçmenlerinin Anadoluda nasıl kök saldıklarını anlatmasının yanında. Anadolu’nun herhangi bir köyünün yaşantısını çok yalın ve güzelce sergilemiş. Sanki asırların geçmesi; milletlerim yaşantılarını hırpalasa da değiştiremez diye haykıran bir eser. Sanki Binlerce kilometre mesafeler de girse araya; milletlerin parçaları yine benzeşir ve kaynaşır diyor.

Ferizli Belediyesi de boş durmadı.  Şehit Hakan Bayram Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu’nda Mustafa’yı ve halkımızı ağırladı.

Pr. Dr. Mustafa İSEN orada; Nalköylülere, Ferizlililere kitabını anlattı. İmzaladı.

İmza  törenine; Ferizli Kaymakamı Bahattin Alp  Arslanköylü, Ferizli Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu, Ferizli Emniyet Amiri Yusuf Kaba, Ferizli Milli Eğitim Müdürü Soner Yılmaz, Siyasi Parti Temsilcileri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve STK Temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda ilgili iştirak etti.

Ferizli’nin önemli şahsiyeti 

Ferizli Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu: Belediye olarak düzenledikleri organizasyon ile ilçenin büyük değeri Prof. Dr. Mustafa İsen hocamızın  BİR MUHACİR KÖYÜNÜN HİKÂYESİ; NALKÖYÜ Kitabı’nın imza gününü gerçekleştirdiklerini, İsen’in bir bilim adamı ve geçmiş dönem milletvekili olma özelliğinin ötesinde; karakteri ve duruşuyla bir memleket ve Türk kültürü sevdalısı olarak Ferizli’nin yetiştirdiği önemli bir şahsiyet olduğunu söyledi.

Ülkenin ve ilçenin her yerinde hizmetleri var

Başkan Gündoğdu; lise öğrencisi iken Ferizli’de bir konferansta Mustafa İsen’i tanıdığını anımsatarak, “Sayın Hocamız yıllardan beri eğitim camiasının içerisinde ve eğitime katkı sağlıyor. Ülkesine ve milletine her alanda hizmet ederek, ülkemizin gelişmesinde büyük katkısı oldu. İlçemiz ile ilgili de yaptığı çalışmalar hepimizim malumu. Doğup büyüdüğü yer olan Ferizli’yi asla unutmadı ve ilçenin  her alanda gelişimine önemli katkı sağladı ve sağlıyor” dedi.

Gençlerimiz mutlaka okumalı.

Mustafa İsen’in ‘Nalköyü’ adlı kitabının Ferizli’nin tanıtımında önemli yer alacağını vurgulayan Başkan Gündoğdu: “ Sayın hocama bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Kitabı okuduğumda, geçmişle günümüz arasında yolculuk yaptırdı bana. Bir milletin çektiği acılara sıkıntılara da yer verilen bu kitap, gençlerimiz tarafından mutlaka okunmalı ve bilinmeli. Kitabın yakın tarihimize ışık tutacak bir kaynak olduğunu düşünüyorum. Geçmiş hakkında ne kadar iyi bilgiye sahip olursak, ileriye umutla bakar, geleceğimiz o kadar aydınlık olur.

Değişik milletlerin bir arada yaşadığı huzur şehri Sakarya

Etnik yapı olarak Sakarya’nın değişik milletlerden insanların bir arada yaşadığı şehir olduğuna dikkat çeken Başkan Gündoğdu:” Sakarya’nın değişik kültürleri içerisinde barından huzur şehri olduğunu söyledi. Kitapta geçen ‘bir komşumuzun ineği koyunu ya da bir öküzü hasta olduğunda kesilir ve herkese dağıtılır’ cümlesinin dikkatini çektiğini ifade eden Başkan Gündoğdu, bizleri biz yapan en önemli faktörlerden olan konu bizim birlik ve beraberliğimizin en önemli nişanesidir.”

Başkan Gündoğdu konuşmasında son olarak, Mustafa İsen’den Ferizli’nin tamamını konu alan bir kitap yazması temennisinde bulundu.

İmza töreninde konuşan Prof. Dr. Mustafa İsen: “Sakarya; hem coğrafyası, hem de insan manzarası açısından çok özel bir bölge. Sosyal bilimler açısından da çok önemli olan bu şehir aynı zamanda önemli bir laboratuvardır. Kimlik mimariye yansır ve çok önemlidir. Yıllar sonra bu çeşitlilik olmayacak ve o süreçler de ise bu gibi kitaplar tarihe bırakılmış  birer armağan olacaktır. Sakarya’nın çok renkli yapısına katkıda bulunma çabasıyla ortaya çıkan bir kitap; Nalköyü kitabı. Akademik bir çalışma olmamakla birlikte kendi bilgi ve tecrübelerimi kullanarak yazdığım bir eserdir.

Önceki dönemlerde burada böylesine büyük bir nüfus ve yerleşim yoktu.

 Göçmen kitleleri arı kovanlarına benzer ve uygun kovan verilirse petekleri doldururlar, artık Sakarya göçmen kitlesiyle daha da doluyor. Köyler birbirinden çok farklı fakat bu durum şehirde hissedilmiyor. Köyleri Muhacir, Manav veya  Abhaza köyü diye ayırmak çok kolay. Şehrimiz çok zengin ve çok farklı ki bu şehrin zenginliklerini anlatacak başkaları da olmalı. Sakarya bu kadar farklı kültürü çatışmaya düşmeden bir arada tutabilen bir şehir olarak öne çıkmaktadır. Ben sadece akıp gitmekte olan bir nehirden bir avuç su aldım.

Bugüne kadar 30’a yakın kitap yazdım. Doğduğum ilçede başta belediye  başkanımız olmak üzere; Ferizli Belediyesi’ne kitabımın okuyucu ile buluşmasını sağlayacak bir etkinlik düzenledikleri için teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Ferizli’yi konu alan kitap yazacak

Belediye Başkanı İsmail Gündoğdu’nun isteğine karşın Prof. Dr. Mustafa İsen, Ferizli hakkında kitap yazacağının müjdesini vererek sözlerini tamamladı.