Valilik Toplantı Salonunda Vali Ahmet Hamdi Nayir’in başkanlığındaki toplantıya; Sakarya Vali Yardımcısı Erdoğan Ülker, Bilecik Vali Yardımcısı Akın Yılmaz, Eskişehir Vali Yardımcısı Kubilay Ant, Kütahya Vali Yardımcısı Mustafa Güney, Kocaeli Vali Yardımcısı Ali Ada, Büyükşehir Belediyeleri ile Belediyelerin yetkilileri, Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü ile DSİ yöneticileri, STK, OSB ve Üniversitelerin temsilcileri ile yönetim kurulunun diğer üyeleri katıldı.

“Sakarya Nehri Hepimizin”

Havza yönetiminin başlıca görevleri:

Havza koruma eylem planları ile havza, taşkın ve kuraklık yönetim planlarının hazırlanması, uygulanması ve izlenmesi. Ve Kurumlar arası koordinasyonun sağlanması ve uygulamaların takibi maksadıyla her yıl t0plantı gerçekleştirilmesi.

Bu yılki toplantının açılışında bir konuşma yapan Vali Ahmet Hamdi Nayir; toplantı için gelen tüm kurul yetkililerini havzanın ismini taşıyan Sakarya’mızda görmekten mutluluk duyduklarını belirterek,

“Bizler toprağımızı, suyumuzu, havamızı korumakla görevli birimleri bir araya getirerek alınacak önlemler ve varsa problemleri çözmeyi hedefleyen böylesi toplantıları düzenli bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Uzun bir yol alıp farklı illeri dolaşan ve buradan da Karadeniz’e dökülen Sakarya Nehrimiz ile ilgili Devlet Su İşleri Teşkilatımız, mutlaka diğer birimlerle de istişare ederek çalışmalarını yürütüyorlardır. Bizlerin de böylesi toplantılarda bir araya gelerek konunun daha geniş kısmını mütalaa edip sunumları birlikte çalışmaları izleme fırsatımız oluyor, aynı zamanda uzun zamandır görüşemediğimiz meslektaşlarımız ve arkadaşlarımızla da görüşme fırsatı buluyoruz. Sizleri ilimizde ağırlamaktan memnuniyet duyuyoruz” dedi.

“Projelere Dair Sunumlar Yapıldı”

Su Yönetimi Genel Müdürlüğü ve DSİ Genel Müdürlüğü temsilcileri tarafından Sakarya Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında Taşkın Takip Tabloları ile Havzadaki İl Su Yönetimi Koordinasyon Kurulu Toplantılarında alınan kararlara dair sunumlar yapılırken, yine Su Yönetimi Genel Müdürlüğü yetkilileri kullanılmış suların yeniden kullanım alternatiflerinin değerlendirilmesi projesi ile Türkiye'nin Yeraltı Suyu Yönetimi Kapasitesinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında Sakarya Havzasında yapılan çalışmalar hakkında bilgiler verdiler.

“Yürütülen Çalışmalar Değerlendirildi”

Eylem planları kapsamında yürütülen çalışmaların güncel durumu ve yaşanan sorunlara ilişkin çözüm önerilerinin de anlatıldığı toplantıda ayrıca, evsel atık sularının kontrolü, endüstriyel atık su yönetimi, katı atık yönetimi, yayılı kaynak kirlilik yönetimi, su yatırımları gibi Sakarya Havzası Taşkın Yönetim Planı kapsamında yapılan çalışmalara dair bilgilendirmeler yapıldı.

Soru-cevap şeklinde devam eden toplantının sonunda, geleceğe daha temiz bir çevre ve ortam bırakmak için işbirliğinin önemine değinen Vali Nayir, herkese çalışmalarında başarılar diledi.