İlimizdeki kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler, ticaret odası, sivil toplum kuruluşları ile üniversitelerin katılımıyla düzenlenen ve uyum faaliyetlerinin planlanıp yürütüldüğü İl Göç Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi.

Vali Ahmet Hamdi Nayir’in başkanlığındaki toplantıya; kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri katıldı.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan Vali Ahmet Hamdi Nayir;

 “Ülkemizde toplamda 4 milyon 600 bine yakın misafir ettiğimiz bir göçmen nüfusu var. İlimizde de 36.000 civarında göçmen misafirimiz var. İnsalarımızın Doğru Bilgilendirilmesi Gerekiyor”

“Misafirlerimizin rahatsız oldukları konulara da değinmek lazım. Özellikle kötü lanse edilmekten ve bilinmekten rahatsız olduklarını biliyoruz. Onlarla İletişim Halinde Olmalıyız”

 “İlimizde 123 Farklı Milletten 8655 Yabancı Uyruklu Var”

İl Göç İdaresi Müdür Vekili Hülya Korkut, kurumun çalışma ve faaliyetleri ile İlimizdeki göçmen durumuna ilişkin verdiği brifingde, “Ülkemiz 193 farklı milletten yabancı bulunurken, İlimiz de 123 farklı milletten yabancıya ev sahipliği yapmaktadır İlimizde bulunan yabancıların büyük bir kısmını ülkelerindeki zor şartlardan kaçarak gelen ve ülkemizden koruma talep eden uluslararası koruma başvuru sahipleri ve geçici koruma başvuru sahipleri (Suriyeliler) oluşturmaktadır. Aynı zamanda İlimize iş, öğrenim, turizm gibi nedenlerle gelen yabancıların da bulunurken, 4505’i erkek, 4150’si kadın olmak üzere ikamet izni ile yaşamakta olan toplam 8655 kişi bulunmaktadır. Düzensiz göçmenlere dair de 2018 yılında sınır dışı edilenlerin sayısı 58 iken, 2019 yılı Mart sonu itibariyle 9 kişidir” diye söyledi.