Bu sade törene; Söğütlü kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, Kaynarca Belediye Başkanı, Murat Kefli, Ferizli belediye başkan vekili Hakan Demirbaş, Söğütlü belediye başkan vekili Adem Fidan, Söğütlü ve Kaynarca müftüleri ile Halit Molla'nın torunlarından imam - hatip Haluk AKAGÜNDÜZ ve  ve bazı imam hatipler  ile üç ilçeden halkımız katıldılar.

Bu yıl törene bayanların da katılmış olmaları dikkatlerden kaçmadı.

Türkiye Kuva-i Milliye Mücahitler Sakarya Derneği de -geç klamakla birlikte- törene iştirak ettiler.

Adapazarı’nın düşman işgalinden kurtuluşunda Yunanlıların ikibuçuk ay yasak ettikleri EZAN- i MUHAMMEDİYE'yi 21 haziran 1921 sabahı Orhan camiden HALİT MOLLA OKUMUŞ tu ve kurrtuluşu ilan etmişti. Bu arada KAZIM KAPTAN da bayrağımızı hükmet konağına çekmişti.

Bugün Adapazarı’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 98’nci yıl dönümü. Üç ilçenin ileri gelenleri ve halkı; Halit Molla’nın Söğütlü-Sıraköy’de bulunan kabrini ziyaret ettik.  Kur’an tilaveti yapıldı.Rahmetler okundu şehitlerimize.

 Anma programında konuşan Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Özdemir: Mütevazi kahraman Halit Molla'nın Çanakkale harbine oradan da Kut-ül Umera savaşına katıldığını. Esir olarak Çin Hindine götürüldüğünü söyledi.

Ayrıca Esir düştüğü RUM çetelrinin elinden Kandiralılar tarafından Kurtarıldığını ve kendi çetesini ktduğunu söyledi ve ekledi; yerli işbirlikçilerin talanlarına karşı da savaşmıştır. 

Daha sonra torunlarından biri bir dokunaklı şiir okudu. Hoca efendiler Kur'an okudular. Dualar edildi ve helva ile limonata ikramı yapıldı. 

Bu arad Haluk kardeşimiz: Yazar Fahri Tuna ve akademisyen Mehmet Özdemir'den Mollanın hayatını kitaplaştırıp yazmalarını rica etti bu da kabul gördü. 

Bu arada Söğütlü kaymakamı Çiçekli de:" Okulların açık olduğu zamanlarda üç ilçenin katılabileceği konferanslar düzenleyelim. Hem çocuklar tarihlerini öğrenirler; hem de yakınlaşırlar. Dedi kabul gördü.


“ HALİT MOLLA KİMDİR? ”

Bir Kurtuluş Savaşı Kahramanı olan Halit Molla; Çanakkale Savaşı'nda Arıburnu Cephesi'nde savaştı. (1915) Oradan Bağdat cephesine gitti. Terhis olunca da; yerli işbirlikçilere karşı kendi çetesini kurdu. Onlarla ve Seyifler savaşında Yunanlılarla savaştı. 

Halit Molla, Adapazarının  düşman işgali altında geçen seksen yedi gününün ardından, Taşkısığı yönünden  müfrezesiyle 21 Haziran 1921 sabahı saat 04.00'te Adapazarı'na girdi.  Kazım Kaptan Kuvvetleri  Hükümet Konağı'na Türk Bayrağını dikerken, Molla da Orhan camide SABAH EZANINI OKUDU

Hiç bir ganimet ve maaş almadı. Sıraköy'e döndü öğrenci okuttu.

1961 yılı Mart ayında 74 yaşındayken vefat eden Halit Akın, bugün Söğütlü İlçesi sınırlarındaki Kızılcaali Sıraköy Mezarlığı'nda medfundur.