FERIZLİ SOSYAL GÜVENLİK MERKEZ MÜDÜRLÜĞÜ MUHTARLARIN SIGORTALILIĞI
İLGİLİ BİLGİLENDİRMEDE BULUNDU ŞÖYLEKİ:
Türkiye'de toplam 50.229 muhtarlik bulunmaktadir.Ferizli Ilcemizde de 24 tane muhtarlik mevcuttur.

Bu yerel seçimlerde muhtarlığa tarihin en yoğun talebi olmuştur. Muhtarlara katsayısina göre aylık odenir.Her ayın 15 inde maaslarıni alırlarlar.Muhtarlarin 2019 un ilk yarisinda maaslari 1911.TL ikinci yarisinda ise 2007 TL dir.

Muhtarlar; 5510 sayilılı Kanunun 41b maddesinde sigortalı sayılırlar.Muhtarlarin 41b kapsamindaki sigortalilığı mazbatayı aldıkları tarıhte baslar. Sigortalilıkları Kaymakamlik ve Valiliklerce 15 gün içinde SGK ya bildirilir.Sigortalilıkları sona erenlerde 10 gün içinde bildirilir.

Muhtarlarin SGK primleri ise şöyledir:Muhtarların maaslarından %20 uzun vadeli %12.5 geneel sağlık sıgortası %2 kısa vadeli olmak üzere %34.5 oranında prim ödenir.

690 sayılı KHK ile muhtarlarin sigorta primleri il özel idaresi veya yatirım izleme ve kordinasyon baskanlıklarinca ödeneceği hükmü getirilmistir.

Muhtarların Genel sağlık sigortasından faydalanabilmeri icin 60 günden fazla GSS borçları olmamalıdır.

Muhtar azaları ve köy ihtiyar heyeti üyeleri; maas almazla,r sigortalılık kapsamına girmezler.

Emekli aylıği alırken muhtar secilen birkişinin emekli aylığindan kesinti yapılmaz.Yine 41b kapsamında olanlar 41a kapsamına (ssk lı) girecek olurlarsa 41b sigortalılıkları durdurulur.Değerli Ferizli halkına duyrulur.