saye @ hotmail.com

İlçemizin Büyük Düşünürü son yazısında yine Ak Parti’yi kötülemiş.

Fındık üreticisinin sorunlarının araştırılması yönündeki önergeyi 135 kabul oyuna karşın, 155 oy ile Ak Parti’nin reddettiğini yazmış. Yazarken de abartmış ve konuyu çarpıtmış. Ak Parti harici partilerin fındıkçının yanında olduğu imajını vermeye çalışmış. Oysa durum hiçte öyle değil.

Şöyle ki:

Ak Parti’nin Mecliste 290 milletvekili olmasına karşın CHP-MHP-HDP ve İYİ Parti’nin toplam milletvekili sayıları 299’dur.

Buda demek oluyor ki bu 4 parti mecliste oy çoğunluğuna sahiptir. Şayet bu 4 parti fındık konusunda samimi olsalardı ve dertleri fındık üreticisi olsaydı önergeyi kabul ettirebilirlerdi diyebiliriz. Ama düşünürümüz bu teferruatı gizlemiş. Onun yerine konuyu yalnız Ak Parti’ye bağlamış.

Fındık meselesi Ak Parti için mühim bir meseledir. Fındığı yaygınlaştıran Ak Parti iktidarı olmuştur. Bu kadar mühim bir meselede 150 oyla reddedilmesi düşündürücüdür. Muhalefetin 135 oyu dışındakiler neredeydiler?

Zaten Ak Parti milletvekilleri kapsamlı bir fındık önergesini önümüzdeki hafta gündeme getireceğiz diyor. Ak Parti her zaman fındıkçının yanında olmuştur. Yine öyle olacaktır.

Sayın büyük düşünürün bu detayı kamuoyundan gizlemesinin mantığı nedir?

Demek ki konu fındık meselesi değil. Şayet mesele fındık olsaydı ortada bir samimiyet olurdu. Muhalefetin tüm milletvekilleri gelirdi ve önergeyi kabul ettirirlerdi. Açıkça görülüyor ki Ak Parti aleyhine bir algı operasyonu yapılmak isteniyor. Yine bir manipülasyon yapılmaya çalışılmaktadır. Fakat halk bu tuzağa düşmeyecektir.

Konuyu sırf Ak Parti’ye mal etmek yanlıştır. Sırf politika yapalım diye milleti kandırmanın hiçbir ahlakta yeri yoktur. Demek ki bu imajı vermeye çalışanlar kendi mizaçlarına bunu yakıştırabiliyorlar.

Şimdi bu arkadaşlara soralım: Önerge reddedilmişse bunu Ak Parti’nin tek başına yapması mümkün müdür?

Sayın düşünürün bilindik huyudur. Ak Parti hakkında çıkan her olumsuz haberi abartıyor. Şok haber yapıyor.

Geçmişe tazeleyecek olursak, Ak Parti fındığı korumuş ve kollamıştır. Büyük düşünürün çapı fındık mevzusunu anlamaya yetmez. Çünkü o hep negatif düşünür, iyi şeyleri görmez.

Yıllar önce fındık dikim sahaları sınırlandırılmıştı. Karasu, Kocaali, Hendek, Akyazı dışındaki ilçelerde fındık yasağı getirilmişti. Fındık bahçeleri söktürülmek istenmişti. O zaman ki hükümet böyle bir karar almıştı. Hatta birkaç sene Ferizli’de fındığa teşvik (Dönüm başı 170 Lira) verilmemişti.

Daha sonra Ak Parti iktidara gelince önce Ferizli, sonra Söğütlü ve Kaynarca teşvik sahasına sokuldu. Fındık sahası sınırlaması kaldırıldı. Tüm ilçelerde herkes istediği gibi arazisine fındık dikme hürriyetine kavuştu. Ak Parti İktidarı ile fındıkçılık yaygınlaştırıldı.

Bu yüzden Fındığa kimin dost, kimin düşman olduğunu herkes biliyor.

Ogünleri yaşayıp bunları görmemek körlük değilse, kötü niyettir.

Bilir Kişi

19.10.2018