saye @ hotmail.com

Esnaf Derneği Başkanımız Bahaettin PAŞALI Ferizlide.com int. Gazetesine konuşmuş. Ve haklı olarak:“ Küçük ilçemizin neredeyse mahallelerinde ve yakın mesafelerde marketler açıldığından şikayetçi. Bu işe bir dur denilmesini teklif ediyor. İdarelerce izin verilmesin diyor. Yeni mevzuat düzenlemesini istiyor.”

Bu iş niye gündeme geldi diye araştırdım. Baktım ki:

1-      Belediyemiz haziran meclisinde bir karar almış. Karar içerik olarak doğru olsa da Kapsama olarak sakat bir karar. Şöyle ki:

*O tarihlerde yanılmıyorsam eski Ferizli’de; iki büyük bakkal ve üç de zincir marketi vardı.

 *Yeni Ferizli diyebileceğimiz konutlarda ise; bir büyük bakkal ve 4 de zincir marketi bulunuyordu.

*Bir de karasu yolu üzerinde bir zincir marketi açılmıştı.

 Belediyenin aldığı kararda; mezarlık bitiminden karasu yoluna kadar olan Fevzi çakmak caddesi ve Cumhuriyet caddesinin Demokrasi meydanından Vatan caddesi başlangıcına kadar olan kesiminde açılacak marketlerde şu-şu şartlar aranır. Diye birtakım doğru ibareler var. Yükümlülükler var.

İşin sakat yanı şu: Belediye adeta diyor ki: “Buralarda açmayın. Gidin diğer caddelerde açın! Diğer mahallelerde açın..."

Bu, idareye yakışmayan bir yaklaşımdır.

Madem karar aldın. Şehrin her yerinde geçerli olsun. Konutlar mıntıkasının başı kel mi? Ki: Orada bu kıstaskarı istemiyorsun

Adama sormazlar mı: Merkezde işi zorlaştırmakla kimi ya da kimleri koruyorsun. Tanımladığın caddelerde kimlerin dükkanı var?

Dükkan sahiplerinin bir dahli olduğunu sanmam. Zira öncesen 3 market açıldı. "hayırlı olsun" dediler.

Oysa Sen; idare olarak bütün yerli esnafı ZİNCİRLERE karşı korumalı değil misin? Bahaeddin kardeşimiz de bunu istiyordur herhalde.

Meseleyi biraz daha özele indirgersek: Fevzi çakmak caddesi üzerinde bir market açmak isteyen bir komşumuz bu karardaki yükümlülüklerden ötürü açamamış.

Yine aynı cadde üzerinde yerini ayarlayan bir zincir; "örnek mahkeme kararları var ben açarım." diyesiymiş.

Nitekim Hendekte böyle bir örnek açma varmış.  Söke söke aldı Bu da işin başka bir yanı... 

Ama geçenlerde Vatan caddesinde başka bir zincir, marketini açıverdi. Orada bu meclis kararı geçmez. Zira sakat karar. Orayı kapsamıyor.

Bakkallar bizim milli bünyemizin bir parçasıydı. Onları emperyalizm söke söke alıyor. Biz de seyrediyoruz

Sorarım sizlere;  tabancamızı hangi Markete emanet edip de hükümete gideceğiz.

Hangi marketin defterine üç kilo pirinç yazdırabiliyoruz.

Hangi markete gidecek çocuğumuz da; babam bir ekmek istedi diyebilecek?Beş kuruşumuz eksik olsa; mal sepetten geri...

Paşalı kardeş; Ferizliyi merkezi yapan değerlerden ikisini sahiplenmekte geç kalıyorsun. Benden söylemesi. Bunlardan biri Fakülte… Diğeri de Hastanedir. Bunlar esnafı destekleyen unsurlardır.