mimaliusta @ hotmail.com

RAMAZAN

 Yüce yaratanımız Allah(cc) bize; orucu farz kıldı. Niçin? Sabırı öğrenelim ve KURAN’I iyi anlayalım için.    Zira Allah(CC)’a Galibelada:  “Sen bizim Rabbimiz’sin. Bizim terbiyecimizsin.” Sözünü veren biz Müslümanlarız.

Yüce Rabbimizi bizi; yarattıklarına –İblis hariç -  halife olarak tayin etmiştir. Bizim, sağlıklı bir şekilde ve dosdoğru olarak bu halifelik görevini yerine getirebilmemiz için de; kitaplar… Ve bu kitapları açıklayıcı olarak da peygamberler göndermiştir.

Kur’an bu kitapların en mütekamili ve sonuncusudur. Bize ağır bir yük olarak indirilmiştir.

Kur’an-i Kerim’in rehberi Yüce Peygamberimiz Hazreti Ahmet Muhammet Mustafa(sav) da tüm peygamberlere Kudüste imamlık yapmıştır.

İşte bu halifelik emanetini bil hakkın ve eksiksiz yerine getirebilmemiz için: Bizim Müslümanca emrolunduğumuz gibi yaşama talimatımız ve rehberimiz olan bu mübarek yükü, kitabımız KUR’AN’ı; çok iyi anlamamız ve öğrenmemiz icabeder. Bu üzerimize FARZdır.

Bunun için en iyi zaman dilimi de, -günlerini oruçla geçirdiğimiz- ramazan ayı olarak nasib edilmiştir.

Şöyle ki; Ramazanda oruçlu iken:

1-    Bedenimize bizim irademizle; Allah (CC)’ın yasakladığı hiç bir maddi ya da manevi girdi almayız. Ve o  girdilerin meşguliyetinden madden ve manen arınırız.

2-    Beynimize külliyetli miktarda kan gider. ( Kanımızın üçte birini kullanan midemiz ve yine üçte birini kullanan apış aramız çalışmadığından; kanımızın hemen hepsi beynimize kalır.) Ve onu en üst seviyede çalıştırır.) Beynimiz tam güç çalıştığından çabuk ve iyi kavrarız.

3-    Bedenimizi hırpalar derecede yormamız yasak olduğundan; zinde ve dinç oluruz.

4-   Dikkatimizi bedeni ve ruhi haram zevklerden ayrı tuttuğumuz için; Kuran’dan daha çok zevk alırız. O’nu daha iyi anlarız.

5- Ramazan mevsimleri dolaştığı için bulunduğu mevsimin ortamına göre  kur’an yorumlarımızı zenginleştiririz. Mesela: Kışın karı, yazın çiçeği tefekkür ederiz.

Ramazanda: Kur’an’ımızın Lafzını Okumamız, dinlememiz; anlamını tefekkür etmemiz; Tabii bunun ışığında halifelik görevimizi de  gözden geçirmemiz lazımdır.

O zamandır ki: Kitabımızı en iyi şekilde anlamış olur ve peygamberimizin örnek hayatına benzeşen bir Müslüman hayatı sürdürür ve de: Bu  fani dünyayı GÜLÜMSİYEREK terk ederiz. Belki CENNETde bir meskenimiz de olur.

Hayırlı ramazanlar.